تنها راه رسیدن به بالای گوگل استفاده از تکنیک‌هایی هستند که گوگل آن‌ها را تایید کرده و قانونی شمرده می‌شوند. گوگل بر این موضوع پافشاری کرده که چنانچه سایتی از تکنیک‌های مورد تایید آن استفاده نکند، وب سایت را جریمه کرده و صفحات آن را از نتایج گوگل حذف می‌کند. ازاین‌رو، اغلب متخصصین سئو به بهینه‌سازی سایت ارگانیک برای موتور جستجو گوگل که سئو کلاه سفید نام‌گذاری شده است، تاکید دارند. با این حال، افرادی هستند که سعی در دور زدن قوانین گوگل دارند و معتقد هستند می‌توانند با استفاده از تکنیک‌هایی که به آن سئو کلاه‌سیاه می‌گویند، جایگاه بهتری برای سایت خود در گوگل کسب کنند.

اما، با بررسی از جمع‌بندی استراتژی‌های مختلف بهینه‌سازی سایت که توسط کارشناسان سئو در وب ‌سایت‌های مختلف درج شده به سئو خاکستری می‌رسیم. تکنیک‌های سئو خاکستری تجمیع قوانین سئو کلاه سفید و کلاه‌سیاه هستند که استفاده از آن‌ها کمک می‌کند به دور از دور زدن گوگل و زودتر از به کار بردن تکنیک‌های سئو کلاه سفید به بالای گوگل برسید.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

اگر بخواهیم معنی دقیق‌تری از سئو کلاه ‌خاکستری بیان کنیم باید بگوییم: “سئو کلاه خاکستری همان تکنیک‌های کلاه سیاه هستند که گوگل نمی‌تواند آن‌ها به عنوان قوانین ممنوعه تشخیص دهد و احساس می‌کند که سئو سایت شما با استفاده از قوانین سئو کلاه سفید در حال رشد است. برای این‌که بتوانید بهتر این تکنیک را درک کنید، مثال زیر را با دقت بخوانید.

سئو خاکستری

گوگل برای اصل لینک سازی خارجی در قوانین خود ذکر کرده است که در صورتی سایت‌های دیگر از صفحات وب ‌سایت شما بک لینک می‌گیرند که محتوا سایت شما برای کاربر مفید باشد و بتواند نیازها او را برطرف کند. پس به‌ خاطر اعتبار و کیفیت محتوا شما برای مخاطب دارد، در محتوای خود کاربر را دعوت کرده تا از محتوا سایت شما نیز استفاده کنند. از این قانون گوگل نتیجه می‌گیرد که هرچه تعداد لینک‌هایی که از سایت شما گرفته می‌شود بیشتر باشد پس کیفیت و اعتبار بیشتری نزد مخاطب دارید پس می‌توان اسم سایت شما را در لیست برترین‌های گوگل قرار داد.

راه کار لینک سازی خارجی به روش سئو خاکستری

اما در واقعیت سئوکاران راغب نیستند که از سایت رقیب یا دیگر سایت‌ها لینک بگیرند و آن را در محتوای خود درج کنند! حالا اگر بخواهیم از این تکنیک به نفع خودمان استفاده کنیم باید چکار کنیم؟

سئو کلاه سفید می‌گویند: “منتظر بمان تا سایت‌های دیگر خودخواسته از صفحات سایت یا محصول شما لینک بگیرند و مخاطب را دعوت به دیدن سایت‌تان کند!”. در وب فارسی این رفتار از متخصصان کمتر دیده شده و نمی‌توان روی آن حساب باز کرد.

سئو کلاه سیاه می‌گوید: “تعداد زیادی لینک خارجی بخر!”. این همان تکنیکی است که وقتی گوگل متوجه آن شود، به سایت شما اخطار داده و در ادامه محدودیت‌های زیادی را برای شما اعمال می‌کند. حتی می‌تواند منجر به حذف همه صفحات شما از سایت گوگل شود.

سئو کلاه خاکستری در این باره چه می‌گوید؟ تکنیک سئو خاکستری برای لینک‌سازی خارجی به این شرح است: “خرید تعدادی لینک از سایت‌های معتبر با کیفیت بالای محتوا و انجام فرایند لینک‌سازی خارجی به مرور زمان برای بالا بردن اعتبار سایت نزد گوگل!”. تابه‌حال دیده نشده که گوگل متوجه این موضوع شود که استفاده از این تکنیک می‌تواند یک تکنیک کلاه سیاه باشد.

چرا سئو کلاه خاکستری اهمیت دارد؟

اگر بتوانید مرز باریک بین سئو کلاه سیاه و سئو خاکستری را رعایت کنید، نتیجه آن قرار گرفتن در لیست بهترین‌های گوگل خواهد بود. زیرا، اگر بخواهید برای رسیدن به رتبه یک گوگل از تکنیک‌های ارگانیک پیشنهادی آن استفاده کنید، باید برای همیشه منتظر بمانید! افزایش رتبه بدون هزینه‌های گزاف و سرعت قرار گرفتن در بالای گوگل نیز دو نمونه از مهم‌ترین دلایلی است که باید سئو خاکستری را جدی گرفت.

تکنیک های سئو خاکستری

برای اینکه به رتبه یک گوگل برسید تکنیک‌های سئو خاکستری که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است را بر روی وب سایت خود پیاده کنید.

تکنیک های سئو خاکستری

1. خرید دامین متناسب با موضوع سایت

دامین‌های منقضی شده یا با قیمت خیلی کم وجود دارند که با موضوع سایت شما مرتبط هستند. یکی از تکنیک‌های سئو خاکستری این است که این دامین‌ها را بخرید، کلمات کلیدی مرتبط با سایت خود و صفحات پیدا کنید، سپس آن‌ها را به سایت خود لینک دهید. همچنین می‌توانید محتوا کوتاه و مرتبط با سایت خود را در صفحات این سایت‌ها نوشته و به صفحات سایت خود لینک دهید. فقط در هنگام خرید این دامین‌ها برای سئو کلاه خاکستری حتما از قبل بررسی کرده باشید که گوگل این سایت‌ها را جریمه نکرده باشد! در

2. درست کردن حساب شبکه های اجتماعی

ساختن شبکه‌های اجتماعی برای سایت‌تان نیز می‌تواند به سئو سایت شما کمک کند. بک لینک گرفتن از شبکه‌های اجتماعی مثل فیس بوک، اینستاگرام، توییتر یا یوتیوب سئو کلاه خاکستری است که برای رسیدن به رتبه یک کاربرد دارد. فعالیت با حساب‌های شبکه‌های اجتماعی جعلی نیز می‌تواند به شما در زمینه گرفتن بک لینک کمک کند اما کار اخلاقی به نظر نمی‌رسد!

3. کامنت مارکتینگ

تکنیک دیگری که در سئو خاکستری از آن استفاده می‌شود، کامنت مارکتینگ است. برخی فکر می‌کنند همین‌که در سایت‌های رقبا یا سایت‌هایی با موضوعات مختلف لینک صفحات خود را در بخش نظرات درج کنند کفایت می‌کند. اما، کامنت مارکتینگ خود نیز دارای تکنیک‌های خاصی است که تنها اگر توسط متخصصین انجام شود، کاربردی خواهد بود. زیرا، درصورتی‌که ریز نکات آن را رعایت نکنید و گوگل متوجه این موضوع شود که شما در حال استفاده از این تکنیک خاکستری هستید، لینک صفحه‌ای که در کامنت درج شده را جریمه می‌کند و صاحبت کامنت‌ها را نیز اسپم می‌کند. پس برای این‌که از این تکنیک سئو کلاه خاکستری بهترین نتیجه را بگیرید، توصیه می‌شود به متخصصین این حوزه سر بزنید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

4. خرید بک لینک

همانطور که در بالا به مثال لینک‌سازی خارجی و خرید بک لینک اشاره کردیم، باید گفت که گوگل شدیدا برروی این عملکرد حساس است و بسیار ریزبینانه و با وسواس باید این کار را انجام دهید. با این حال، این تکنیک از سئو خاکستری یکی از تکنیک‌های فوق العاده‌ای است که به رتبه گرفتن سایت شما کمک می‌کند. عملکرد ناشیانه برای لینک‌سازی خارجی و خرید بک لینک می‌تواند برای همیشه به محبوبیت شما نزد گوگل ضربه بزند. پس حتما سعی کنید شخصی متخصص که در حوزه لینک‌سازی خارجی فعالیت می‌کند را برگزینید و پیش‌برد این تکنیک را به او بسپارید. چنانچه قصد دارید خودتان مسئولیت خرید بک لینک را بپذیرید توصیه می‌شود با یک فرد متخصص مشورت کنید تا بی‌گدار به آب نزنید.

5. کلیک کردن بر روی لینک صفحات سایت

این روش یکی از روش‌های قدیمی سئو خاکستری است اما هنوز کاربرد دارد. شما می‌توانید از طریق IPهای مختلف به صفحات سایت خود سر بزنید. نتیجه این تکنیک بالا رفتن ترافیک سایت است و گوگل با بررسی ترافیک سایت شما و بالا بودن نرخ تعامل در سایت این سیگنال را دریافت می‌کند که سایت شما از محتوا با کیفتی برخوردار است، کاربر به آن اعتماد دارد و افراد زیادی از راه‌های مختلف به سایت شما سر می‌زند. همچنین می‌توانید لینک صفحات خود را در شبکه‌های اجتماعی یا گروه‌های تلگرامی قرار دهید تا کاربران مختلف به این صفحه مراجعه کرده و از محتویات آن استفاده کنند.

6. قرار دادن ایمیل در سایت های خبری (رپورتاژ)

این روش از سئو خاکستری نیز مانند روش استفاده از بک لینک است اما باید برای آن هزینه پرداخت کنید. یعنی شما برای آن‌که بتوانید لینکی از سایت خود را در یک خبرنامه قرار دهید، باید برای لینک خود جایگاه بخرید! خرید بک لینک نیز انواع مختلفی دارد که به بخش کم دردسرتر آن‌ در سئو خاکستری اشاره کردیم. مهم است که از بک لینک‌ها طوری استفاده کنید که از خط قرمزهای گوگل رد نشوید و مراقب باشید گوگل متوجه این کلک شما نشود. بررسی سایت‌هایی که می‌خواهید از آن‌ها بک لینک یا رپورتاژ بخرید بسیار حائز اهمیت است و از اتفاقات احتمالی چون جریمه یا پنالتی شدن سایت جلوگیری می‌کند.

7. طراحی مجدد سایت

از تکنیک طراحی مجدد سایت زمانی باید استفاده شود که تمام راه‌هایی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم را رفته باشید. این تکنیک سئو خاکستری ممکن است هزینه‌بر باشد اما تاثیر بی‌نظیر خود را بر روی سئو تا به الان نشان داده است. زمانی‌که طراحی مجدد سایت انجام شود، کدها و دستورات تغییر می‌کند و خزنده‌های گوگل سایت شما را به عنوان یک سایت جدید شناسایی می‌کنند. شناسایی سایت به عنوان یک سایت جدید با محتوا تازه به گوگل گوشزد می‌کند که باید ارزش جدیدی برای سایت قائل شود و به خوبی دوباره آن را بررسی کند.

سعی کنید اگر قبل از طراحی سایت مجدد، به سئو تکنیکال توجه نمی‌کردید، در ادامه روند سئو خاکستری، به این مورد نیز توجه کنید تا نتیجه بهتری از عملکرد خود بگیرید. طراحی مجدد سایت نیز نیاز به متخصصین دارد و هرکسی از پس آن برنمی‌آید. این‌که تنها کدها تغییر کند و رابط کاربری اصلاح شود نیز همه کار نیست، پس از افرادی کمک بگیرید که مهارت کامل در این زمینه را دارند.

کلام آخر؛ سئو کلاه خاکستری با سئو کلاه‌سیاه چه فرقی دارد؟

در این مطلب از وبلاگ وندو همه روش‌ها و تکنیک‌ها سئو خاکستری را بررسی کردیم. برای اینکه بتوانید در بهترین جایگاه گوگل قرار بگیرید، لازم است تا طبق قوانین گوگل عمل کنید اما نه فقط سئو کلاه سفید. چون در این صورت موهایتان مثل کلاه سفید باید سفید شود تا در رتبه یک گوگل قرار بگیرید! با این حال، نمی‌توان سئو کلاه سیاه را نیز برای رتبه گرفتن جایگزین سئو سفید کرد، اما اگر می‌خواهید برای همیشه از نتایج گوگل حذف شوید، سئو کلاه سیاه می‌تواند به شما کمک کند! بهترین راه رسیدن به بالای گوگل سئو خاکستری است.

اگر تکنیک‌های بالا را به خوبی بررسی کنید متوجه این موضوع می‌شوید که سئو کلاه خاکستری با سئو سیاه یک مرز باریک دارد که باید بتوانید آن را تشخیص دهید. با این حال، گوگل هرروز درحال به‌روز شدن است و نمی‌توان ادعا کرد هیچ‌گاه نمی‌تواند سئو کلاه خاکستری را تشخیص دهد و با همین روند می‌توان ادامه داد. پس حتما سعی کنید به عنوان یک متخصص سئو اطلاعات خود را در این زمینه بروز نگه‌دارید و چنانچه در این زمینه تخصص کمی دارید از متخصصی سئو کمک بگیرید. در صورت هرگونه سوال درباره سئو خاکستری در انتها این مطالب از وندو، سوالات خود را در بخش نظرات بپرسید تا کارشناسان مجموعه برای این‌که نتیجه بهتری بگیرید، راهنمایی‌های لازم را انجام دهند.

نوشته سئو کلاه خاکستری چیست؟ (7 تکنیک سئو خاکستری) اولین بار در آکادمی وندو. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید