03 سپتامبر 2020
سپتامبر 3, 2020

عمل جراحی ترمیمی بینی (ثانویه)

0 Comment

عمل جراحی ترمیمی بینی (ثانویه)

در صورتی که عمل جراحی بینی به هر دلیلی مجددا انجام شود، به آن عمل جراحی ترمیمی بینی یا عمل ثانویه (رینوپلاستی ثانویه) گفته می‌شود. این عمل به طور کلی در صورتی انجام می‌شود که بدشکلی‌ های اولیه بینی، یا اختلالات عملکردی آن با عمل جراحی اول برطرف نشده باشد و یا خود بیمار از نتایج عمل خود رضایت نداشته باشد. واژه‌ ترمیمی در مورد عمل‌ های سوم و چهارم هم کاربرد دارد. ( جراح بینی اصفهان )

جراحی بینی یکی از حساس ‌ترین انواع جراحی پلاستیک است و به دنبال آن جراحی ‌های ترمیمی، حتی از جراحی اولیه بسیار حساس‌ تر و دشوارتر هستند. قطعا اولویت در این است که شما در ابتدا برای انجام جراحی بینی خود یک پزشک با تجربه و دارای سطح تخصص بالا پیدا کنید که شما را به نتایج مورد نظر از جراحی برساند چرا که انجام جراحی ترمیمی نه تنها هزینه زیادی را به شما متحمل می کند، بلکه دارای حساسیت‌ ها و ریسک های خاص خودش است و بسیار حیاتی است که این عمل توسط جراحی با مهارت بالا انجام شود و در غیر این صورت ممکن است با نتایج ناخوشایند و غیر قابل جبران همراه باشد.

شما می ‌توانید جهت معاینه، بررسی نتایج جراحی‌های قبلی خود و مشاوره جهت جراحی ترمیمی بینی یک وقت قبلی برای ملاقات با دکتر بیاتی بگیرید و تمامی سوالات و خواسته‌ های خود را با ایشان مطرح کنید.

جراحی ترمیمی بینی چیست؟
عمل جراحی ترمیمی بینی در واقع جراحی مجدد بینی برای بهبود دادن نتایج جراحی (یا جراحی‌های) قبلی است. این عمل می‌تواند یکی از دشوارترین جراحی‌ های پلاستیک صورت باشد.

میزان تغییرات ایجاد شده در جراحی ثانویه بینی به شرایط هر بیمار بستگی دارد. در برخی موارد بیمار تنها تغییرات جزئی را در بینی خود می‌خواهد بنابراین احتمالا در جراحی ترمیمی مقدار کمی از غضروف یا استخوان اضافه بر روی پل بینی برداشته می‌شود. اما در مواردی ممکن است جراحی ترمیمی، عملی گسترده به منظور اصلاح کامل ساختار بینی بیمار باشد.

معمولا دشوارترین نوع جراحی ترمیمی در مورد بیمارانی است که در جراحی اولیه، مقدار بیش از حدی از غضروف و استخوان بینی آنها برداشته شده است. در این جراحی‌ های پیچیده معمولا برای جبران بافت از دست رفته از گرافت (پیوند) بافت گوش، شقیقه یا دنده برای بازیابی غضروف و استخوان بینی استفاده می‌شود. نکته بسیار مهم این است که جراحی ابتدایی بینی در هر حال آثاری بر روی بینی دارد که سعی می‌شود این آثار با جراحی ترمیمی بهبود داده شود اما انجام اصلاحات روی بینی محدودیت‌هایی دارد و لازم است که بیمار انتظارات واقع‌ بینانه‌ ای از نتایج جراحی خود داشته باشد.

دکتر بیاتی با توجه به وضعیت فعلی بیمار و خواسته‌ هایی که در ذهن خود از نتایج عمل دارد، صادقانه به بیماران خود توضیحات کاملی در مورد نتایج مورد انتظار از جراحی می‌دهد.

جراحی ترمیمی بینی چرا و برای چه کسانی انجام می‌شود؟
طبیعتا جراحی ثانویه زمانی انجام می‌شود که بیمار از نتایج جراحی اولیه خود رضایت ندارد. البته در تمامی موارد ممکن است نیاز واقعی به جراحی ثانویه نباشد. بنابراین لازم است در این مورد حتما با پزشک قابل اطمینان و متعهدی مشورت کنید تا به شما مشاوره صادقانه بدهد. مشکلاتی که اغلب نیاز به جراحی ترمیمی بینی دارند عبارتند از:

مسدود شدن راه هوایی و مشکل در تنفس
عدم قرارگیری استخوان یا غضروف در جایگاه صحیح خود
برش بیش از حد پل بینی برای برداشتن قوز بینی و ایجاد قوس غیر طبیعی در بینی
باریک یا کوچک شدن بیش از حد نوک بینی
تشکیل جای زخم جراحی به شکل نامطلوب در داخل یا خارج بینی
وجود ظاهری غیرطبیعی در بینی
عدم تقارن در ظاهر بینی و غیره
جراحی ترمیمی بینی عموما به دو منظور انجام می‌شود:
بهبود عملکرد بینی: رفع مشکلات تنفسی، خر و پف، وقفه تنفسی، رفع انحراف تیغه بینی و سایر مشکلات عملکردی مشابه که قطعا در سطح کیفی زندگی بیمار نیز اثر دارد.
بهبود ظاهر بینی: ممکن است تغییراتی حتی در حد چند دهم میلیمتر در زاویه، یا اندازه بینی تاثیرات بسیار بزرگ و تغییرات چشمگیری در ظاهر بینی ایجاد کند.

دلایل بسیار زیادی برای عدم موفقیت جراحی اولیه بینی وجود دارد اما متاسفانه باید گفت خطای تخصصی و تکنیکی جراح طی عمل جراحی زیبایی بینی که در نوبت اول انجام می‌شود، رایج‌ ترین دلیل عدم موفقیت این جراحی‌ ها است. تجربه و تخصص بالای جراح، داشتن درک کامل از آناتومی بینی و اصول زیبایی ‌شناسی، ایجاد برش در محل دقیق و برداشت میزان کاملا دقیقی از بافت اضافه بینی همگی نقش بسیار حیاتی در نتایج عمل بینی دارند.
خوشبختانه، در اغلب موارد جایی برای جبران هست و با بکارگیری روش‌های پیشرفته و تکنیک‌ های ترمیم بافتی می‌توان مشکلات زیبایی و عملکردی بینی را تا حدود بسیار زیادی برطرف نمود. می‌توانید برای مشاوره با دکتر بیاتی در مورد جراحی ترمیمی بینی ، یک وقت قبلی جهت مراجعه به مطب تعیین کنید.

چه زمان می‌توان جراحی ترمیمی بینی را انجام داد؟
جراحی ترمیمی بینی باید حداقل یکسال بعد از جراحی اولیه انجام شود. دلیل این موضوع این است که یک سال طول می‌کشد تا نتایج نهایی جراحی بینی مشخص شوند و پس از این زمان بیمار می‌تواند در مورد نتایج جراحی خود قضاوت کند. توصیه می‌شود در صورتی که عدم رضایت بیمار تنها از ظاهر بینی خود است، مدت بیشتری درنگ کند تا مطمئن شود که از ظاهر خود ناراضی است و یا فقط مسئله این است که به این ظاهر جدید عادت ندارد و بهتر است نظر اطرافیان و همچنین پزشک جراح زیبایی را بپرسد تا مطمئن شود که با توجه به معیار های زیبایی، واقعا ظاهر بینی او مشکلاتی دارد یا خیر.

در صورتی که مشکلات عملکردی مانند مشکل تنفسی دارید لازم است حتما با پزشک متخصص مشورت کنید تا وضعیت شما را به دقت ارزیابی کرده و برای رفع آن راه حلی ارائه دهد.

عوارض بعد عمل ثانویه بینی
هر عمل جراحی به طور کلی با ریسک بروز عوارض همراه است. عوارض عمومی جراحی ثانویه مانند کبودی، درد خفیف، تورم و بی حسی موقتی بینی درست مانند عوارض جراحی اولیه هستند. بروز عوارض جدی مانند خونریزی زیاد و عفونت، در کمتر از یک درصد از موارد رخ می‌دهد و در صورت بروز با سوزاندن زخم یا مصرف آنتی‌ بیوتیک قابل کنترل است. جراحی ترمیمی بینی همیشه نسبت به جراحی اولیه با ریسک بیشتری همراه است چرا که بافتهای مورد نظر قبلا تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند. ممکن است لازم باشد جراح، بافت ‌های برداشته شده در عمل قبلی را بازیابی کند و همچنین لازم است پیامد هایی مانند تشکیل بافت فیبروزی در جای زخم جراحی و امکان بسته شدن راه هوایی را در نظر بگیرد.

بهبودی پس از عمل ثانویه بینی چگونه است؟
دوره ریکاوری پس از جراحی ترمیمی بینی نیز مشابه جراحی اولیه است. شما باید تا جای ممکن استراحت کنید. تا دوازده ساعت پس از عمل، مایعات بنوشید و تا چهل و هشت ساعت مرتبا از کمپرس سرد استفاده کنید. توصیه‌ های پزشک در مورد فعالیت هایی که مجاز به انجام آن هستید را به دقت رعایت کنید و داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید. در حدود هفتاد درصد ورم بینی پس از یک ماه برطرف می‌شود و رفع سی درصد باقی‌مانده بسته به ضخامت پوست ممکن است تا یکسال طول بکشد.

عدم موفقیت جراحی اولیه بینی یکی از تلخ ‌ترین تجربیاتی است که یک بیمار می‌تواند داشته باشد. بسیاری از افراد پس از مدتها تحقیق و تعلل و شک و دودلی بالاخره تصمیم میگیرند که برای انجام رینوپلاستی به جراح مراجعه کنند و پس از صرف هزینه‌ های بالا و گذراندن دوره عمل و ریکاوری بعد از آن، حس می‌کنند ظاهر بینی آنها حتی بدتر از قبل شده است. در این شرایط بیماران به شدت ناامید می‌شوند و اعتماد به نفس خود را حتی بیش از گذشته از دست می‌دهند.
دکتر بیاتی از صمیم قلب نگرانی و ناراحتی شما بابت این موضوع را درک می‌کنند و تمامی تلاش خود را می‌کنند تا به برطرف کردن این مشکل کمک کنند. شما می‌توانید ناراحتی یا نارضایتی ‌هایی که از جراحی قبلی خود دارید با ایشان رد میان بگذارید و نتایج مورد نظر خود از جراحی بینی را با دکتر بیاتی در میان بگذارید. ایشان با توجه به شرایط فعلی شما و انتظاراتتان از نتایج عمل، بهترین راه حل ممکن را در اختیار شما قرار می‌دهند.