22 فوریه 2020
فوریه 22, 2020

سونوگرافی

0 Comment

سونوگرافی

سونوگرافی چیست ؟ سونوگرافي نوعی روش تشخیصی پزشکی ایمن و غیرتهاجمی می باشد که در صدر طب مدرن قرار دارد. دستگاه سونوگرافي با استفاده از امواج فراصوت با فرکانس بالا قادر به تهیه تصاویری واضح از اندام های داخلی بدن است که این تصاویر ، بیانگر اطلاعات ارزشمند پزشکی می باشد.

به جرأت می توان گفت که پس از معاینات اشعه ایکس ، سونوگرافي بیشترین کاربرد تصویربرداری تشخیصی را دارد.

کاربرد سونوگرافی در حوزه زنان و زایمان

پزشکان با استفاده از سونوگرافي ، قادر خواهند بود وضعیت سلامت زنان را از ابعاد مختلفی اعم از موارد ذیل با نهایت دقت کنترل نمایند :

مشکلات مربوط به زنان و زایمان :

از طریق سونوگرافي می توان به تشخیص انواع بیماری های زنان ؛ از قبیل بیماری های التهابی لگن ، توده های لگن ، اندومتریوز ، پولیپ و فیبروم رحم ، بیماری های تخمدان و غیره پرداخت.

نازایی :

از سونوگرافي می توان در راستای رفع مشکلات ناباروری بهره برد. سونوگرافي های با وضوح بالا ، امکان کنترل سیستم تولید مثل در طول بارداری و طی مراحل اولیه رشد جنین را فراهم می آورند.

بارداری :

استفاده از سونوگرافي در بارداری های پرخطر بسیار موثر و کارآمد است. به نحوی که امکان تشخیص زایمان زودرس از طریق سونوگرافي و بررسی اندازه دهانه رحم به سهولت میسر می گردد.

به وسیله سونوگرافي و با غربالگری لوله فالوپ می توان به تشخیص حاملگی خارج رحمی نیز پرداخت.

تصویربرداری از جنین :

از آنجا که بنیان کار سونوگرافی بر پایه امواج فراصوت می باشد ، هیچ نوع خطری برای مادر و جنین به دنبال ندارد.

از این رو به کمک سونوگرافي می توان جنین را از منظر وجود ناهنجاری در برخی اندام ها از قبیل قلب و کلیه ها ، ستون فقرات ، سر ، بند ناف ، معده ، مثانه و جفت ؛ به طور کامل مورد بررسی قرار داد.

علاوه بر این با انجام سونوگرافي و اندازه گیری های جنین می توان سن حاملگی را نیز تعیین نمود.

بیماری ها و ناهنجاری های پستان :

سرطان پستان یکی از شایع ترین انواع سرطان در بین خانم ها می باشد. خوشبختانه مبتنی بر تحقیقات به عمل آمده می توان گفت که در صورت تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه ، تقریبا در 95 درصد موارد می توان از گسترش این بیماری پیشگیری به عمل آورد.

از طریق سونوگرافي می توان به تشخیص و ارزیابی توده های موجود در سینه پرداخت و در صورت همراه نمودن سونوگرافي با ماموگرافی امکان تشخیص انواع کیست های خوش خیم و بدخیم پستان نیز وجود خواهد داشت.