سالروز آتش سوزی ساختمان پلاسکو

آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو حادثه‌ای بود که ۳۰ دی ۱۳۹۵ رخ داد و ۱۶ آتش‌نشان فداکار در این حادثه شهید شدند.


ساختمان پلاسکو
ساختمان پلاسکو، ساختمانی تجاری در ضلع شمال شرقی چهارراه استانبول بود و از آن به‌عنوان اولین آسمان‌خراش و ساختمان مدرن خاورمیانه یاد می‌شد. ساختمان پلاسکو ۱۷ طبقه با اسکلتِ فلزی که در سال ۱۳۴۱ افتتاح شده بود، یکی از مهم‌ترین مراکز تولید و فروش پوشاک در تهران بود.

 

ساختمان پلاسکو توسط «حبیب‌الله القانیان»، «رئیس انجمن کلیمیان تهران و مالک شرکت پلاسکو، بزرگترین کارخانجات صنایع پلاستیک‌سازی ایران»، ساخته‌شد و نام ساختمان نیز به همین خاطر است. ساخت ساختمان پلاسکو از سال ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۱ ادامه داشت و در سال ۱۳۴۱ افتتاح شد و با ارتفاع ۴۲ متر در زمان افتتاح بلندترین ساختمان تهران بود.

 

ساختمان پلاسکو، از دو بخش تشکیل شده بود. ساختمان شمالی، که پنج طبقه داشت (یک طبقه زیر، یک طبقه همکف و سه طبقه روی همکف) و بخش جنوبی که ۱۵ طبقه روی زمین داشت (طبقه همکف و ۱۴ طبقه روی آن) به اضافه یک طبقه زیر زمین.

 

حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو, علت آتش سوزی ساختمان پلاسکو
آتش سوزی ساختمان پلاسکو

 

آتش سوزی ساختمان پلاسکو
صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ در چهارراه استانبول واقع در مرکز تهران آتش سوزی ساختمان پلاسکو رخ داد و در پی وقوع این آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو بطور کامل فرو ریخت.

 

صبح روز ۳۰ دی، آتش از یکی از واحدهای طبقه ۱۰ در شمال شرقی ساختمان شروع شد. زمان دقیق شروع آتش‌سوزی مشخص نیست زیرا کارکنان واحد ابتدا تلاش کردند آتش را خاموش کنند اما موفق نشدند. اولین تماس با آتش‌نشانی ساعت ۷ و ۵۸ دقیقه صبح ثبت شده است.

 

دلیل آغاز آتش در گزارش رسمی “اتصال برق و احتمالا نشت همزمان گاز از کپسول گاز” اعلام شده است. گرچه گفته شده به دلیل خرابی گسترده، امکان بررسی دقیق‌تر ممکن نبوده است. بعد از رسیدن آتش‌نشانی به محل، گروهی از آتش‌نشانان وارد ساختمان می‌شوند و همزمان، تلاش برای خاموش کردن آتش از پارکینگ ضلع شرقی ساختمان آغاز می‌شود. آن طور که در گزارش هیات تحقیق آمده، به دلیل اینکه ساختمان سقف کاذب داشته و واحدها به صورت ایمن از هم جدا نشده بودند، آتش خیلی زود به واحدهای دیگر طبقه و بعد به طبقه‌های بالاتر سرایت می‌کند.
کدوم ارز دیجیتال رو بخریم تا بیش از 500درصد سود کنیم؟ سریع ثبت نام کنید

میخوای کارشناس حمل هوایی تو شرکت بازرگانی بزرگ باشی؟ سریع رزومه بفرست

حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو, علت آتش سوزی ساختمان پلاسکو
ریزش ساختمان پلاسکو

 

قربانیان آتش سوزی ساختمان پلاسکو
براثر سانحه آتش سوزی ساختمان پلاسکو ۲۱ نفر از جمله ۱۶ آتش‌نشان جان خود را از دست دادند. ۲۳۵ نفر مصدوم شدند که حدود ۱۸۰ نفر به‌صورت سرپایی مداوا شدند.

 

اسامی شهدای آتش‌نشان

– بهنام میرزاخانی

– علی امینی

– فریدون علی‌تبار

– حسین سلطانی

– حامد هوائی قوشچی

– مجتبی کوهی

– حسین حسین‌زاده
پیشنهاد ویژه
خدمات آموزشی,آموزش اکسل,آموزش گرافیکآموزش جامع نرم افزار اکسل|*75%تخفیف ویژهخدمات آموزشی,مشاورهدرمان اختلالات گفتاری کودکانمحصولات غذایی,مواد پروتئینیعسل طبیعی رو مستقیم از کندودار بخر

– رضا نظری

– رضا شفیعی

– محسن قدیانی

– محسن روحانی

– ناصر مهر ورز

– علی رضا سفی زاده

– محمد آقایی

– امیر حسین داداشی

– علی مستوفی

 

تصاویر آتش سوزی ساختمان پلاسکو

حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو, علت آتش سوزی ساختمان پلاسکو
پلاسکو در آتش

 

حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو, علت آتش سوزی ساختمان پلاسکو
حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو

 

حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو, علت آتش سوزی ساختمان پلاسکو
تصاویر آتش سوزی ساختمان پلاسکو