25 آوریل 2019
آوریل 25, 2019

جراحی پلاستیک بینی

0 Comment

جراحی پلاستیک بینی

جراحی پلاستیک بینی عمل زیبایی است که با تغییر شکل و ساختار بینی و رفع ایرادات موجب زیباسازی بینی با حفظ عملکردهای طبیعی بینی می شود. ضخامت پوست شاخصه بسیار مهمی است که در نتیجه نهایی جراحی پلاستیک بینی موثر می باشد.( جراحی زیبایی بینی )

بینی با پوست نازک و غضروف و استخوان محکم را بینی استخوانی می نامند.

نتیجه جراحی بینی استخوانی مطلوب تر بوده و با احتمال زیادی مورد رضایت فرد خواهد بود.

عمل زیبایی بینی گوشتی

نوع دیگر بینی از نظر ضخامت پوستی وجود دارد، که اگر بینی فرد ضخامت پوست بالایی داشته و غضروف و استخوان ضعیفی داشته باشد را بینی گوشتی می نامند.

نتیجه جراحی پلاستیک بینی گوشتی ضعیف بوده و در اغلب موارد رضایت فرد و اطرافیانش را جلب نمی کند.

تکنیک های قدیمی جراحی پلاستیک بینی گوشتی کاهنده بوده یعنی با تراش دادن غضروف و استخوان انجام می گرفت.

اما امروزه جراحی بینی گوشتی با تقویت غضروف به ساختار بینی شکل و فرم داده می شود که امکان برگشت یا افتادگی را به حداقل رسانده و به احتمال قوی اصلا اتفاق نمی افتد.

قابل ذکر است که هر چقدر غضروف بینی دارای استحکام بیشتر و پوستی نازک تر باشد، نتیجه مطلوبتر و جراح فوق تخصص پلاستیک بینی امکان مانور دادن و ایجاد تغییرات بیشتری با توجه به انتظار فرد، خواهد داشت.

جراحی پلاستیک بینی عروسکی

استاندارد های زیبایی با تجزیه و تحلیل اجزای صورت به وجود می آید. زیبایی بینی برمبنای شکل و اندازه و زاویه نواحی مختلف صورت نسبت به هم تعیین و مشخص می شود.

اگر نوک بینی از حد معمول یا استاندارد به طوری که با دیگر اجزای صورت متناسب باشد، بالاتر باشد بینی فانتزی یا عروسکی نام می گیرد.

جراحی پلاستیک بینی
جراحی پلاستیک ترمیمی بینی

ممکن است فرد از نتیجه جراحی بینی خود راضی نبوده و بلافاصله از جراح بینی خود بخواهد که تا دیر نشده اقدام به ترمیم بینی نماید.

باید به دو نکته مهم توجه داشت اول اینکه به مدت دو ماه بینی ورم داشته و در نتیجه از اندازه واقعی بزرگتر به نظر خواهد رسید و نباید درباره اندازه بینی زود قضاوت گردد.

نکته دیگر چنانچه بعد از دو ماه فرد از ظاهر فرم بینی رضایت نداشته باشد از نظر علمی باید یکسال صبر کند تا ساختار بینی تثبیت شده باشد.

چنانچه زودتر از زمان تعیین شده توسط پزشک اقدام نماید، موجب ایجاد آسیب های غیر قابل جبران به خصوص برای پوست بینی خواهد شد.

جراحی بینی طبیعی

اغلب افراد از جراح بینی درخواست دارند که بینی طبیعی من را به نحوی عمل نمایید که در اولین نگاه مشخص نباشد که بینی جراحی شده است.

رعایت زاویه متناسب بین لب و بینی و داشتن فرم و زاویه نوک بینی طبیعی از ویژگی جراحی بینی طبیعی می باشد.

عمل بینی به طریقی انجام می شود که معیارهای زیبایی را داشته و طبق استاندارد انجام شود و بینی لب و بینی زاویه طبیعی وجود داشته باشد.

جراحی بینی طبیعی برای بینی های گوشتی نتایج مطلوبی را حاصل می نماید.

جراحی پلاستیک بینی ۲
اقدامات قبل از جراحی بینی

انتخاب جراح بینی از اقدامات اول و مهم جراحی بینی می باشد.
بعد از انتخاب جراح بینی با مراجعه حضوری به مطب با جراح بینی مشاوره داشته باشید.
در جلسه مشاوره انتظار خود را از انجام جراحی بینی بیان کنید و جراح بینی بعد از معاینه بالینی دیدگاه کلی از نتیجه جراحی بینی به فرد خواهد داد.
در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی هستید یا از داروی خاصی استفاده می کنید جراح بینی را مطلع سازید.
آزمایشات لازم را که جراح بینی تجویز می نماید را انجام دهید و روز جراحی بینی همراه خود داشته باشید.
از مصرف داروهای غیر ضروری از قبیل بروفن، ویتامین E از دو هفته قبل از جراحی بینی خودداری کنید.
از دو هفته قبل از جراحی بینی از استعمال دخانیات و نوشیدن هر گونه مشروبات الکلی خودداری نماید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

در عمل پلاستیک بینی ، ساختار و اسکلت بینی مورد جراحی قرار می گیرد به همین دلیل نیاز است تا زمان تثبیت ساختار جدید ، نکات مراقبتی برای عدم آُسیب رسانی به بینی مراعات شوند .

دوره نقاهت و میزان زمان نکات مراقبتی بستکی به نوع بینی بیمار دارد به همین دلیل بهتر است زمان دقیق نکات مراقبتی را با توجه به نوع بینی تان جویا شوید .

به طور مثال ورزش سنگین پس از ۶ ماه مجاز است ولی برخی از افراد نیاز به زمان بیشتری برای شروع ورزش دارند و جراح بینی ، ورزش حرفه ای و سنگین را تا ۱ سال پس از رینوپلاستی برای فرد ممنوع می کند .

در نتیجه نکات مراقبتی که گفته می شود به طور دقیق نیست و افراد باید نکات مراقبتی دقیق را از جراح بینی جویا شوند .
نکات مراقبتی جراحی بینی

بعد از جراحی بینی به هیچ عنوان نباید ضربه ای به بینی وارد شود به همین دلیل حداقل ۱ الی ۲ هفته از قرارگرفتن در مکان های شلوغ پرهیز کنید .
روز اول بهتر است استراحت مطلق داشته باشید زیرا اثر داروهای بیهوشی تا ۲۴ ساعت ماندگار است و هوشیاری کاملی نخواهید داشت .
داروهای تجویز شده را به طور مرتب مصرف نمایید .
بهترین روش برای رفع کبودی و تورم بینی ، استفاده از کمپرس یخ و به حداقل رساندن مصرف نمک است .
تا زمانی که جراح بینی صلاح می داند از چسب بینی استفاده کنید .
غذاهایی نرم را جایگزین غذاهای سفت کنید زیرا جوییدن منجربه حرکت عضله های صورت می شود و این امر می تواند نتیجه عمل بینی را تحت تاثیر قرار دهد .
از خندیدن زیاد ، خمیازه کشیدن با دهان کاملاً باز و صحبت کردن بیش از اندازه درهفته های اول خودداری کنید .
هفته اول از شستن صورت پرهیز کنید و از دستمال مرطوب یا دستمال های خیس شده برای تمیز کردن صورت استفاده کنید زیرا اسپلینت بینی نباید خیس شود .
روابط جنسی ، ضربان قلب را افزایش می دهند و افزایش ضربان قلب در افرادی که بینی هایشان جراحی شده است منجربه تورم بینی می شود به همین دلیل حداقل ۳ هفته پس از رینوپلاستی ، رابطه جنسی نداشته باشید .